Skip to main content

2017 Smithsonian Folklife Festival Staff

SMITHSONIAN INSTITUTION

David Skorton, Secretary
Richard Kurin, Acting Provost

CENTER FOR FOLKLIFE AND CULTURAL HERITAGE

Michael Mason, Director
Robert Leopold, Deputy Director for Research and Collections
Huib Schippers, Curator and Director, Smithsonian Folkways Recordings
Stephanie Smith, Director, Ralph Rinzler Folklife Archives and Collections
Halle Butvin, Director of Special Projects
Cynthia Jacobs Carter, Chief Development Officer
Leila Siegel, Development Intern

ADVISORY COUNCIL

Deborah Wong, Chair
Chad Hamill, Bill Ivey, Dawn McCall, Susan Norton, Ana Mria Ochoa, George Papagiannis, Frederik Paulsen, Jacqui Gayles Webb, Nina Zolt, Council Members
Libby O’Connell, J. Scott Raecker, Honorary
Patricia Shehan Campbell, Ex officio

ADMINISTRATION

Marquinta Bell, Administrative Officer
Claudia Telliho, Financial Management Specialist
Katie Fernandez, Administrative Assistant
Ramona Dowdal, Administrative Volunteer

FESTIVAL PRODUCTION

Sabrina Lynn Motley, Festival Director
Ari Pineda, Production Coordinator

OPERATIONS

Justin Hensley, Operations Manager
Alex Saunders, Operations Assistant
Michaela Wright, Supply Coordinator
Krystal Uzuegbu, Supply Assistant
Emily Claire Mackey, Sustainability Coordinator
Zach Hensley, Eryn Terry, Sustainability Lead Volunteers
Brian Gaines, Concessions Coordinator
Diane Nutting, Accessibility Coordinator
Joey Aubry, Operations Exhibit Worker

ART AND DESIGN

Josué Castilleja, Art Director
Zaki Ghul, Senior Graphic Designer
Emma Shulevitz, Graphic Designer
Carl Hayes, Jonah Hecht, Design Interns

PUBLICATIONS AND WEB

Elisa Hough, Editor
Toby Dodds, Webmaster
Sandy Wang, Web Designer and Developer
Megan Simonsen, Social Media Manager
Julia Berley, Laken Richer, Media Interns
Chloe Joyner, Torrey Sanders, Abhi Shome, Sam Tiratto, Web Interns

DOCUMENTATION

Charlie Weber, Video Director
Dave Walker, Audio Documentation Coordinator
Josh Weilepp, Photo Documentation Coordinator
Cecilia Peterson, Video Documentation Coordinator
Stephanie Smith, Archives Director
Taylor McBride, Crystal Sanchez, OCIO Video Archivists
Albert Tong, Video Producer
Sean Baker, HaeYang Chang, Emma Cregan, Shelley Davis, Charlie Kerr, Wilson Korges, Helen Lehrer, Alexis Ligon, Daniel Martinez-Gonzalez, W.M. McNair, Michelle Mehrtens, Mackenzie Roberts, Violet Slepoy, Ayla Toussaint, Laura Zhang, Documentation Interns
Charleen Smith-Riedel, Archives Volunteer
Marilyn Gaston, Documentation Lead Volunteer

COMMUNICATIONS

Angelica Aboulhosn, Becky Haberacker, Public Affairs Specialists
Allison Lince-Bentley, Marketing Specialist
Erica Blubaugh, Fred Zillinger, Public Affairs Interns

TECHNICAL SUPPORT

Tyler Nelson, Technical Director
Kyle Bancroft, Assistant Technical Director
Natasha Joyce, Administrative Assistant to the Technical Director
W.M. Yarbrough III, Shop Foreman
Tim Nielsen, Warehouse Coordinator
Josh Herndon, Anna Kann, Jesse White, Carpenters
Casey McDonald, Electrician
Carolyn Hampton, John Hobson, Ellen Houseknecht, Rachel Prell, Alaric Strickland, Jesse White, Exhibit Workers
Nicolas Bruzera, Big Top Coordinator
Stephen Fisher, Sound Designer
Colleen Arnerich, Assistant Sound Designer
Saul Broudy, Harry Cimermanis, Henry Cross, Charlie Emmons, Dennis Jones, Chris Kozlowski, Gregg Lamping, Dean Languell, Bruce Loughry, Mikael Manoukian, Charlie Pilser, Ed Rangel, Keith Stephens, Sound Engineers
Jeanette Buck, Dave Clements, Paul Cogan, Rachel Cross, Sissy Lang, Nicole Martin, Skyler Mendoza, Stage Managers

MARKETPLACE

Jackie Flanagan Pangelinan, Marketplace and Artisan Engagement Manager
Emma Tainter, Marketplace Assistant
Danielle Belton, Lead Sales Associate
Sidney Bowden, Eden Breslow, Danielle Breslow, Margaret Parker, Odile Saint-Flour, Vanessa Taylor, Marketplace Interns
Claudia Foronda, Folkways Sales Manager
Carly Blancato, Constance Murphy, Deb Ramsey-Moor, Elaine Graves, Joniece Hymes, Matt Christenson, Max Walker, Sam Sherman, Swatantar Mann, Vanessa Taylor, Sales Associates

PARTICIPANT SUPPORT

Eddie Mendoza, Festival Services Manager
Alexa Golemo, Participant Coordinator
Ashley Martinez, Pablo Molinero-Martinez, Sarah Roffman, Participant Assistants
Latesha Smith, Housing Coordinator
Fernando Cordova, Transportation Coordinator
Max Lenik, Transportation Assistant
Laura Williams, Participant Intern
Amanda Landis, Evening Socials Lead Volunteer

PROGRAM SUPPORT

Arlene Reiniger, Intern Coordinator
Michelle Banks, Volunteer Coordinator
Emily Duncan, Volunteer Assistant
Sean Tomlinson, Volunteer Staff Intern
Betty Belanus, Education Curator
Katie Leskowitz, Allison Russell, Lauren White, Education Interns
Cristina Benedetti, Arts and Industries Events Coordinator
Jane Davenport, Information Booth Lead Volunteer

CIRCUS ARTS

Preston Scott, Curator
James Deutsch, Cristina Díaz-Carrera, Co-curators
Nichole Procopenko, Program Coordinator
Arnie Malin, Foodways Coordinator
Marissa Walker, D.C. Circus Day Coordinator
Isabella Barrengos, Maia Daniel, Miranda DiMase-Nordling, Taylor Heagler, Maris Jones, Michaela Podolny, Laura Yee, Program Interns
Zakiya Williams, Program Lead Volunteer
Hovey Burgess, David Carlyon, Janet M. Davis, LaVahn Hoh, Rodney Huey, Dominique Jando, Jennifer Lemmer Posey, Linda Simon, Deborah Walk, Matthew Wittmann, Advisors and Presenters
Pedro Reis, Big Top Artistic Director
Henry Barragan, Jesse Cogswell, Joe D’Emilio, Luis S. Garcia, Leigh Ketchum, Devin Nee, Amanda Scarpa, Mark Wilson, Atos Zamperla, Big Top Production Team

ON THE MOVE

Olivia Cadaval, Amalia Cordova, Sojin Kim, Curators
Alissa Stern, Sebi Medina-Tayac, Curatorial Advisors
Michelle Coss, Juan Goncalves, Maryam Parhizkar, Jessie Riddle, Program Interns
Kenneth Robinson, Program Lead Volunteer
Citlalli Alvarez, Quique Avilés, Diana Baird N’Diaye, Regie Cabico, Norma Cantu, Eduardo Díaz, Perla M. Guerrero, Mary S. Linn, Samir Meghelli, Toni Shapiro-Phim, Daniel Sheehy, Ambassador Curtis Ward, Ranald Woodaman, Steve Velasquez, Steve Zeitlin, Presenters
Quique Avilés, Christylez Bacon, Carline Brice-Mesilus, Camila Bryce-LaPorte, James Early, Lubna Ejaz, Julia García, Kumera Genet, Ted Gong, Theo Gonzalves, Perla M. Guerrero, Noelle Terefe Haile, Lilia Knight, Hollis “Flash” Lashley, John Leguizamo, Ed Liebow, Von Martin, Suzanne Matthews-Williams, Phyllis May-Machunda, Rebecca Medrano, Natalie Michel, Michael Morris, Brenda V. Pérez Amador, Mark Puryear, Usman Sarwar, Joseph Sciorra, Andy Shallal, Khandeya Sheppard, Doreen Thompson, Amelia Tseng, Leslie Walker, Dennis Zotigh, Advisory Committee

50 YEARS | 50 OBJECTS

Erin Younger, Curator
Alison Ball, Michelle Ibarra, John Speer, Exhibition Interns
Zvonimir Bebek, Photographer
Visual Dialogue, Designer

SPECIAL EVENTS

Betty Belanus, Reunion Curator
Kim Stryker, Reunion Coordinator
Sophie Auffret, Dannah King, Grace McKenna, Sarah Wilbert, Program Interns
Marjorie Hunt, Arlene Reiniger, Rinzler Concert Coordinators
Malissa Wilkins, Dance Parties Lead Volunteer


Support the Center and our important work, including the Folklife Festival, Folkways Recordings, exhibitions, films, and educational materials.

.